Laboratorium Uriage

HomeEkspert radzi

Najczęściej zadawane pytania Dotyczące:

Co to jest trądzik?

Trądzik to choroba  skóry, której często towarzyszy stan zapalny. Dotyka przede wszystkim młode osoby w okresie dojrzewania – od około 12–13, aż do 20–25 roku życia. Powstają wtedy na skórze twarzy i pleców, a także ramion
i klatki piersiowej zmiany skórne: krostki, zaskórniki, torbiele ropne. Obszary skóry dotknięte zmianami trądzikowymi są najbogatsze w gruczoły łojowe, wytwarzające sebum (łój). Jeśli gruczoły łojowe zostaną zatkane w wyniku zbyt dużej produkcji łoju lub nadmiernego rogowacenia, przy ujściu gruczołów powstają charakterystyczne zmiany trądzikowe.

Trądzik pospolity jest chorobą  bardzo powszechną, jego wystąpienie nie jest ograniczone wiekiem. Najczęściej pojawia się u młodzieży jednak coraz częściej dotyczy osób po okresie dojrzewania, np. po 40-ce, jak również niemowląt.Czy słońce leczy trądzik?

U części osób słońce łagodzi trądzik. Jednak często efekt wyleczenia jest pozorny: na opalonej skórze zmiany trądzikowe są mniej widoczne. Słońce sprawia, że naskórek ulega pogrubieniu. Po wakacjach często okazuje się,
że konieczna jest wizyta u dermatologa - na skórze są nieestetyczne przebarwienia, więcej zmian grudkowo-krostkowych. Dlatego tak ważne jest, aby stosować filtry przeciwsłoneczne specjalnie dopasowane dla skóry trądzikowej o bardzo lekkiej konsystencji, nie zatykającej pory i działaniu przeciwzapalnym oraz matującym.Czy wyciskanie krost pogarsza trądzik?

Wyciskanie krost nie pomaga w leczeniu trądziku, wręcz pogarsza jego przebieg. Wyciskając ropną treść zmian trądzikowych, powodujemy rozsiew bakterii na zdrowej skórze. Dodatkowo ważny jest fakt, że zmiany wyciskane
są często niedokładnie i dochodzi do ich powtórnego nadkażenia bakteriami bytującymi fizjologicznie na powierzchni skóry człowieka. Wyciskając krosty możemy również doprowadzić do rozwoju silnego stanu zapalnego w obrębie zmian co w efekcie skutkuje pojawieniem się blizn i przebarwień.Czy dieta może nasilić zmiany trądzikowe?

Powszechnie istniejąca opinia, że dieta wpływa na nasilenie zmian trądzikowych nie została udowodniona. Niektórzy pacjenci, wyłączając z diety słodycze, ostre przyprawy, alkohol, odczuwają poprawę zmian skórnych. Jednak przeprowadzone badania nie potwierdzają sytuacji, w której spożywanie tłustych czy mocno przyprawionych potraw miałoby nasilać trądzik bądź go wywoływać.Jakie są przyczyny powstawania trądziku?

Przyczyn powstawania jest kilka. Osobnicza skłonność do nadmiernego wydzielania łoju i rogowacenia ujść mieszków włosowych stanowi główną przyczynę w powstawaniu trądziku. Ważną rolę odgrywają również hormony szczególnie androgeny. Stymulują one wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe, występujące na całej powierzchni skóry (oprócz skóry stóp i dłoni). Łój produkowany przez te gruczoły pełni funkcję ochronną dla skóry i sprawia, że jest ona odpowiednio nawilżona i chroniona. W przypadku nadmiernego aktywności gruczołów łojowych, łój zaczyna się gromadzić, gruczoły ulegają zatykaniu, powstają czopy łojowo-rogowe. W tym momencie dołączają bakterie – najczęściej Propionibacterium acnes. Bakterie te wytwarzają enzymy, które rozkładają łój i powodują uwolnienie substancji silnie drażniących skórę. I w ten sposób powstają pierwsze objawy trądzikuCzy oczyszczanie twarzy u kosmetyczki pomoże zwalczyć trądzik?

Leczenie trądziku zawsze powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza dermatologa. Leczenie przez inne osoby nie dla wszystkich okazuje się korzystne, może wręcz nasilić istniejące już zmiany skórne. Wyciskanie zmian trądzikowych przez kosmetyczkę (bądź samemu) jest przeciwwskazane, gdyż nie leczy przyczyn trądziku, co gorsza może powodować powstanie szpecących blizn.Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry jest schorzeniem o przewlekłym przebiegu, obejmującym zazwyczaj owłosioną skórę
i obszary o wzmożonym wydzielaniu łoju. Obserwuje się w niej nasilone złuszczanie warstwy rogowej, stan zapalny, świąd, rumień. Do najczęstszych przyczyn wywołujących łojotokowe zapalenie skóry zaliczamy:

  1. nadmierną aktywność gruczołów łojowych
  2. czynniki zakaźne: grzyby z rodzaju drożdżakowych Malassezia furfur (Pityrosporum ovale)
  3. czynniki immunologiczne (spadek odporności)
  4. stres, niewłaściwa dieta (niedobór Zn, wolnych kwasów tłuszczowych, wit.B)
  5. łojotokowe zapalenie skóry nasila się również w trakcie wilgotnych pór roku

Wybierz temat